نگاهی دقیق‌تر به قراردادهای اختیار معامله سکه طلا
تاريخ: 1399/04/29

نگاهی دقیق‌تر به قراردادهای اختیار معامله سکه طلا

قراردادهای اختیار معامله از جمله ابزارهای نوین و پرکاربرد مالی محسوب می‏‌شوند که در بازارهای مالی توسعه ‏یافته در دنیا به طور چشمگیری مورد استقبال و استفاده قرار گرفته‌اند. از جمله مزایای این نوع قراردادها می توان به ایجاد تنوع در ابزارهای سرمایه‌گذاری، مدیریت و کنترل بهینه ریسک دارایی‌ها و بهره‌‏مندی از مزایای اثرات اهرمی آن‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد.
یکی از مهم‌‏ترین ارکان بازار قراردادهای اختیار معامله، رکن بازارگردان است. این رکن مهم به افزایش نقدشوندگی، عمق بخشیدن به بازار، کمک به سرمایه‌گذاران در راستای مدیریت ریسک بهتر و کشف قیمت منصفانه، کمک شایانی می کند.
در حال حاضر، در بازار مشتقه بورس کالای ایران قراردادهای اختیار معامله بر روی دارایی‌های پایه سکه طلا و زعفران راه‏‌اندازی شده ‏است. اولین بار قرارداد اختیار معامله سکه طلا در تاریخ 24 آذرماه 1395 به سررسید دی‏ ماه 1395 در بورس کالای ایران معامله شد و همچنین اولین قرارداد اختیار معامله زعفران در تاریخ 12 اسفندماه 1397 به سررسید اردیبهشت‏ ماه 1398 مورد معامله قرار گرفت.
در این راستا شرکت تأمین سرمایه بانک ملت جهت کمک به توسعه و رونق بازار ابزارهای نوین مالی، پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت بازارگردانی خود در قراردادهای اختیار معامله سکه طلا را از نوزدهم اردیبهشت ماه 1399 آغاز کرده است. حال پس از گذشت بیش از یک ماه از شروع فعالیت بازارگردانی توسط شرکت تأمین سرمایه بانک ملت، حجم معاملات انجام شده در سررسید شهریورماه 1399 بالغ بر 1900 قرارداد اختیار معامله سکه طلا بوده که بیش از 40 درصد از حجم کل معاملات در این سررسید را تشکیل می‌‏دهد.
شایان ذکر است در حال حاضر قرارداد اختیار معامله سکه طلا به سررسید شهریور‏ماه 1399، دارای 10 نماد فعال در اختیار معامله خرید و 10 نماد فعال در اختیار معامله فروش است و حجم معاملات انجام شده در این سررسید طی یک ماه گذشته و هم‏زمان با شروع بازارگردانی تأمین سرمایه بانک ملت در مقایسه با سررسید اردیبهشت ‏ماه 1399 درمدت زمان مشابه، حاکی از چند برابر شدن حجم معاملات و نشان‏‌دهنده رونق بیش از پیش بازار است.
بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن پتانسیل مناسب در زمینه رشد ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه، امید است با ورود شرکت‏‌های تخصصی و حرفه‌‏ای به عنوان بازارگردان و یا سرمایه‌گذار در این بازارها، شاهد گسترش و توسعه هرچه بیشتر ابزارهای مالی جدید همراه با دارایی‌‏های پایه متنوع‌‏تر در بازار باشیم. بدیهی است بهره‏‌مندی از مزایای این نوع ابزارهای نوین مالی صرفاً با کسب دانش کافی و تجربه مناسب توسط سرمایه‏‌گذاران میسر خواهد شد. بر این اساس با توجه به فرصت پیش‏روی مناسب جهت سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک از طریق معاملات قراردادهای اختیار معامله، این شرکت آمادگی خود را جهت اطلاع‌رسانی و ارائه کلیه خدمات مشاوره‌‏ای به علاقه‌مندان این حوزه اعلام می‏‌دارد.