نقدشوندگی (Liquidity) چیست؟
تاريخ: 1402/03/03

نقدشوندگی (Liquidity) چیست؟

صندوق‌های سرمایه گذاری می توانند علاوه بر سود مطمئن، خیال شما را بابت نقدشوندگی راحت کنند. نقدشوندگی (Liquidity) در بیان ساده یعنی میزان سرعت نقد شدن انواع دارایی. هر چه دارایی شما سریع‌تر به پول نقد تبدیل شود، یعنی نقدشوندگی بالاتری دارد

 صندوق‌های سرمایه‌گزاری؛ برای افرادی که می‌خواهند «دست به نقد» باشند.

وقتی پای معاملات پرسود و زیرقیمت به میان می‌آید، اهمیت نقدشوندگی دارایی‌ها بیش از پیش نمایان می‌شود. معمولا در دارایی‌هایی از جنس طلا، سکه، مسکن، زمین، دلار و... از لحظه‌ای که تصمیم به فروش آنها گرفته می‌شود تا زمانی که تبدیل به وجه نقد شوند، با چالش‌های مختلفی همچون طولانی شدن زمان نقدشدن، قیمت مناسب فروش، عدم امنیت و ترس از دزدیده شدن و... روبرو می‌باشیم. سرمایه‌گذاری در «صندوق‌های سرمایه گذاری بادرآمدثابت» روشی مناسب برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی با نقدشوندگی بالا، همراه با کسب بازدهی مناسب و با پروتکل‌های امنیتی کامل برای افرادی است که می‌خواهند «دست به نقد» باشند. در ادامه با مطلبی در زمینه "نقدشوندگی" همراه باشید. 


نقدشوندگی(Liquidity) چیست؟

در پاسخ به این سوال در ابتدا به ارائه چند تعریف می‌پردازیم:


نقدشوندگی (Liquidity) در بیان ساده یعنی میزان سرعت نقد شدن انواع دارایی. هر چه دارایی شما سریع‌تر به پول نقد تبدیل شود، یعنی نقدشوندگی بالاتری دارد. دارایی‌های متفاوت ممکن است نقدشوندگی‌های متفاوتی داشته باشند. به معنای واضح‌تر اینکه چه‌طور می‌توانید انواع دارایی‌های خود را در کمترین زمان ممکن به وجه نقد تبدیل کنید. 
• نقدشوندگی، به میزان سهولتی اطلاق می‌شود که برای تبدیل انواع دارایی یا ثروت شما اعم از واحدهای سرمایه‌گذاری، سهام و اوراق بهادار و دارایی های فیزیکی اعم از ملک و زمین، طلا و سکه، چک، سفته و حساب‌های بانک و ... به وجه نقد مورد نیاز است. 

نقدشونده‌ترین دارایی‌ها کدامند؟


• جمله معروفی هست که می‌گوید "نقدشونده‌ترین دارایی خود پول نقد است". بعد از پول نقد، نقدشونده‌ترین دارایی‌ها عبارتند از واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سپرده‌های بانکی. در جدول زیر میزان نقدشوندگی سایر دارایی ها نمایش داده‌شده است تا بتوانید با توجه به شرایط و اقتضائات خود تصمیمات درستی جهت انتخاب دارایی‌ها اتخاذ نمایید. 


در باب نقدشوندگی دو موضوع مهم نیازمند بررسی است؛

در بازار سرمایه، نقدشوندگی با دو مفهوم پرکاربرد سروکار دارد؛ ضمانت نقدشوندگی و سرعت نقدشوندگی. برای اینکه به خوبی بتوانیم این مفاهیم را درک کنیم در ادامه به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم؛

 
ضمانت نقدشوندگی: به وجود رکن ضامن نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره دارد. این رکن در صندوق‌ها اختیاری بوده و در صورتی که صندوق‌ از امتیاز این رکن بهره‌مند باشد؛ می‌تواند به سرمایه‌گذاران خود از بابت بازپرداخت سرمایه‌ منطبق با مواعد زمانی اعلام شده، اطمینان دهد. درواقع وجود ضامن نقدشوندگی به سرمایه گذاران این نوید را می‌دهد که صندوق از منابع مالی کافی برخودار است و درصورتی که درخواست ابطال از سوی سرمایه‌گذاران ارائه شود، ضامن معتبری پاسخگو خواهد بود؛ 
سرعت نقدشوندگی: به سرعت نقدشدن واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره دارد. 


نقدشوندگی؛ ملاکی ارزشمند و مهم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

وقتی واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ضامن نقدشوندگی را خریداری می‌مایید، تقریبا می‌توانید با آن به شکل وجه نقد برخورد کنید. علاوه بر آن از امکانات و مزایایی به شرح زیر برخوردارید:
• بدون ریسک بوده و خطری از بابت تغییرات ارزش متوجه آن نمی‌شود؛
• بدون ریزش قیمت بوده و در اثر معامله ارزش آن افت نمی‌کند؛
• از نوسانات قیمتی تغییر نمی‌پذیرد؛
• کارمزدی برای نقدشدن دارایی‌ها از سرمایه گذاران دریافت نمی‌شود؛
• سود روزشمار و ماهانه به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود؛
• به واسطه ماهیت صندوق از امنیت کامل برخوردار بوده و از خطراتی نظیر دزدیده یا گم شدن در امان است. 

نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت سامانه فراسود ملت 

وجوه نقد بدون ریسک نیستند. اگر پول نقد دارید  و به دنبال گزینه سرمایه‌گذاری امن با ریسک کمتر هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمدثابت برای شما ایده‌آل هستند. در این صورت علاوه بر اینکه دارایی شما می‌تواند بازدهی بهتری نسبت به قرار دادن صرفاً در یک حساب بانکی، به همراه داشته باشد، بسیاری از سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به عنوان پله‌ای برای کسب سودهای متوالی استفاده می‌کنند. آنها با سرمایه‌گذاری در یک صندوق درآمدثابت شروع می‌کنند و سپس با سودهای دریافتی، برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یا حتی سایر بازارها برنامه‌ریزی می‌کنند. 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت تحت مدیریت تامین سرمایه بانک ملت، نقدشوندگی بالایی دارند. این بدین معناست که هر زمانی که سرمایه‌گذاران درخواست ابطال یا فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود را داشته باشند حداکثر تا 24 ساعت بعد مبالغ به حساب بانکی آن‌ها واریز خواهدشد. لازم به ذکر است ثبت درخواست صدور و ابطال در تمامی روزهای کاری (از شنبه تا چهارشنبه) از ساعت ۰۶:۰۰ تا ۲۳:۵۹ امکان‌پذیر می‌باشد. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها از طریق سامانه فراسودملت اقدام نمایید.

صندوق اوج ملت؛ نقدشونده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت اوج ملت، یکی از صندوق‌های تحت مدیریت تامین سرمایه بانک ملت می‌باشد. پیش‌بینی نرخ سود تقسیمی این صندوق تا پایان آذر ماه‌ سال 1402 به 23 درصد اسمی معادل 25.6 درصد موثر می باشد.  

وجوه حاصل از ابطال واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق (اوج ملت) در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه در چهار نوبت به شرح زیر پرداخت خواهد شد:

✅ در صورتی که ثبت درخواست ابطال از ساعت 7:30 تا ساعت 9:30 صبح انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت 10:30 همان روز امکان‌پذیر خواهد بود. 

✅ درصورتی که ثبت درخواست ابطال  از ساعت 9:30 تا ساعت 11:30 صبح انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت 12:30 همان روز امکان‌پذیر خواهد بود. 

✅درصورتی که ثبت درخواست ابطال بعد از ساعت 11:30 صبح تا 13:30 ظهر انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت 14:30 همان روز امکان پذیر خواهد بود.

✅ درصورتی که ثبت درخواست ابطال بعد از ساعت 12 ظهر تا ساعت ۲۳:۵۹ انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت ۹ صبح روز کاری بعد امکان پذیر خواهد بود.

وجوه حاصل از ابطال واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق (اوج ملت) در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه در چهار نوبت به شرح زیر پرداخت خواهد شد:

✅درصورتی که ثبت درخواست ابطال از ساعت 7:30 تا 11:30 انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت 12:30 همان روز امکان پذیر خواهد بود.
✅درصورتی که ثبت درخواست ابطال از ساعت 11:30 تا 23:59 انجام شود؛ واریز وجه تا ساعت 9:00 روزکاری بعد امکان پذیر خواهد بود.

لازم به ذکر است ساعت ثبت درخواست صدور و ابطال برای صندوق سرمایه گذاری اوج ملت، از شنبه تا پنج شنبه، از ساعت 7:30 تا 23:59 می‌باشد.
در صورت عدم نیاز به وجوه نقد خود، برنامه های سرمایه‌گذاریتان را بلندمدت طرح‌ریزی کنید. سرمایه گذاری در صندوق‌ها نیز در صورتی که به صورت بلندمدت نظر گرفته شده باشد با سودحداکثری همراه خواهد بود. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره 1678 تماس حاصل فرمایید.