شروع سرمایه‌گذاری برای فرزندان
تاريخ: 1402/05/22

شروع سرمایه‌گذاری برای فرزندان

کسب درآمد و ایجاد امنیت مالی برای تحقق رویاهای فرزندان، آرزوی هر پدر و مادری است.شروعسرمایه‌گذاری در دوران کودکی می‌تواند شانس موفقیت مالی آنها را در بزرگسالی را افزایش دهد. در ادامه توصیه‌هایی برای شروع سرمایه‌گذاری و مزایای سرمایه‌گذاری برای آنها آشنا خواهیم شد.

یکی از بهترین راه‌ها برای برخورداری از سواد مالی در بزرگسالی، شروع سرمایه‌گذاری از سنین پایین است. شروع سرمایه‌گذاری در دوران کودکی می‌تواند شانس موفقیت مالی افراد در بزرگسالی را افزایش دهد. ارتقای سواد مالی و زمینه‌سازی برای کسب مهارت در اتخاذ تصمیمات هوشمندانه مالی به‌منظور کسب درآمد و امنیت مالی فرزندان، آرزوی هر پدر و مادری است. اکثر مردم به اهمیت سرمایه‌گذاری در دوران کودکی توجهی نشان نمی‌دهند و واقعیت این است که خود نیز تجربه‌ای از سرمایه‌گذاری در دوران کودکی ندارند. در ادامه توصیه‌هایی برای شروع سرمایه‌گذاری برای فرزندان را ببینیم و با مزایای سرمایه‌گذاری برای آنها آشنا شویم.

 

ایجاد عادات سرمایه‌گذاری خوب


عادت‌ها زود ریشه می‌کنند، بنابراین آموزش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری به بچه‌ها در حالی که هنوز کم سن هستند، می‌تواند مزایای بزرگی برای آنها در آینده داشته باشد. به آنها کمک کنید متوجه شوند که کسب درآمد تنها از طریق کارکردن محقق می‌شود و برای نیازهای ضروری مانند غذا و مسکن و... نیازمند پول خواهند بود. اگر یک اسباب‌بازی یا سرگرمی وجود دارد که مدتی خواهان آن هستند، با پس‌انداز پول‌های توجیبی یا دریافت مبالغی در قالب وام از والدین، آنها را با مزایای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری آشنا کنید.

 

شناسایی الگوی ریسک‌پذیری


برخی از سرمایه‌گذاری‌ها، ریسک بسیار پایینی دارند و بازدهی نسبتا معقولی ارائه می‌دهند. سرمایه‌گذاری‌های دیگری مانند سهام با ریسک بالاتری همراه هستند اما پتانسیل بازدهی بالاتری را دارند. سرمایه‌گذاری‌های دیگر هم بینابینی هستند؛ کدام انتخاب شماست؟ پاسخ این است که بستگی به میزان تحمل ریسک شما دارد! برای درجات مختلف تحمل ریسک، گزینه‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی پیشنهاد می‌شود. حالا چه طور می‌توانید میزان ریسک خود را بسنجید؟ اگر هیجانات ناشی از بالا و پایین شدن سهام برایتان خیلی هم جذاب نیست، روی گزینه صندوق‌های با درآمد ثابت حساب کنید. اگر بازدهی حداکثری و سود بیشتر طلب می‌کنید؛ پی آن را به تن خود بمالید و با صندوق‌های سهامی وارد بازار بورس شوید. اگر هم میزان ریسک متوسط انتخاب شماست روی صندوق‌های مختلط مانور دهید. 
به یاد داشته باشیدکه الگوی ریسک‌پذیری شما در بسیاری از مواقع برای کودکان تکرارپذیر خواهد بود. اگر امروز آنها درکی از میزان تحمل ریسک ندارند، ردپای مواجه شما با ریسک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های آتی ایشان دیده خواهد شد. 

 

کودک و فرصت کسب سود مرکب 


یکی از بزرگترین مزایای شروع سرمایه‌گذاری برای کودکان، فرصت کسب بازده مرکب در افق زمانی بلندمدت خواهد بود. این امکان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تحت عنوان "بازده مرکب" یا "سود موثر" بکار برده می‌شود، همان کسب سود از سود است. به این ترتیب می‌توانید هم برای کودکان سرمایه‌گذاری کنید، هم سود بگیرید، هم سود آن‌ها را مجددا سرمایه‌گذاری کرده و در بلند مدت سودهای بیشتری حاصل کنید. چه چیزی می‌تواند از این بهتر باشد؟

 

زمان؛ فرصتی برای جبران

 
از مزایای سرمایه‌گذاری زودهنگام برای بچه‌ها این است که آنها زمان بسیار بیشتری برای جبران ضررهای اجتناب ناپذیر سرمایه‌گذاری خواهند داشت. کودکان به طور بالقوه دهه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در اختیار خواهند داشت، که به آنها زمان می‌دهد تا زیان‌های کوتاه‌مدتی را که ممکن است به دلیل شرایط بازار یا مشکلات اقتصادی و سیاسی و... ایجاد می‌شود را جبران نمایند. 
افق سرمایه‌گذاری بلندمدت یکی از ویژگی‌های یک سرمایه‌گذاری خوب است و افق سرمایه‌گذاری هیچکس بیش از افق سرمایه‌گذاری یک کودک نیست


امنیت مالی و تحقق رویاها 


شروع سرمایه‌گذاری برای کودکان این احتمال را افزایش می‌دهد که زودتر از بقیه به امنیت و استقلال مالی برسند. اگر کودکان از کودکی الفبای سرمایه‌گذاری را آموخته و تجربه کرده باشند، قبل از دهه سی و چهل زندگیشان زمانی برای بهره بردن از تجربیات سرمایه‌گذاری، راه اندازی کسب و کار، سفر، شروع یک مسیر جدید یا دنبال کردن رویاها فراهم خواهد آمد. کودکی که دارای تجربه سرمایه‌ گذاری است، احتمالاً قبل از رسیدن به سن بازنشستگی، رویاهای خود را محقق خواهد نمود.

 

برای سرمایه گذاری  فرزندان از کجا شروع کنیم؟


قبل از اینکه برای فرزندان خود به سرمایه‌گذاری بپردازید، شروعِ گفتگو در مورد مفاهیم اولیه سرمایه‌گذاری مانند صندوق های سرمایه‌گذاری، سود مرکب، نرخ شکست و سبدهای سرمایه گذاری، با مشاوران سرمایه‌گذاری و سپس فرزندان ایده خوبی خواهد بود. خوشبختانه امکان سرمایه‌گذاری برای فرزندان در سامانه فراسود ملت با مدیریت کامل والدین فراهم است. در حالی که کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی (تا 18 سال) نمی‌توانند مستقلا برای سرمایه‌گذاری اقدام نمایند، شما به عنوان پدر می‌توانید برای شروع سفر سرمایه‌گذاری آنها قدم بردارید و یک فرصت یادگیری عالی و عملی را برایشان فراهم سازید. با سرمایه‌گذاری آسان و آنلاین در سامانه فراسود ملت، والدین می‌توانند بدون دغدغه خاطر زیر نظر مدیران حرفه‌ای بازار سرمایه به فعالیت بپردازند.


 


☎️ مشاوره سرمایه گذاری برای فرزندان از طریق تماس با شماره ۱۶۷۸.( شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ صبح الی ۱۶:۰۰ عصر، پنجشنبه از ساعت 8:00 الی 13:00)

🆔دریافت آخرین اطلاعات و اخبار از طریق پیوستن به کانال تلگرام و اینستاگرام 

🌱 دسترسی به سامانه سرمایه‌گذاری تامین سرمایه بانک ملت: فراسود ملت www.farasood.ir