"تملت" 16 هزار میلیارد ریالی شد
تاريخ: 1400/09/07

"تملت" 16 هزار میلیارد ریالی شد

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت تامین سرمایه بانک ملت افزایش 5,000 میلیارد ریالی سرمایه "تملت" از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را به تصویب رساند.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه بانک ملت، ظهر شنبه 6 آذرماه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت تامین سرمایه بانک ملت با حضور بیش از 82 درصد از سهامداران برگزار شد. طبق مصوبه مجمع مزبور، سرمایه «تملت» از 11هزار میلیارد ریال به 16 هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی افزایش یافت. با این سرمایه، «تملت» بالاترین میزان سرمایه ثبت‌شده در بین دیگر شرکت‌های تامین سرمایه فعال در بازار سرمایه را دارا خواهد بود.
مجمع شرکت تامین سرمایه بانک ملت با ریاست مهدی وهاب‌پور و نظارت مجید احدی و هدی اثنی عشری تشکیل شد. دبیری جلسه نیز بر عهده سید روح‌اله حسینی مقدم، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت بود. در این مجمع گزارشی از عملکرد هیات مدیره توسط مدیرعامل ارائه شد. وی با اشاره به روند افزایش سرمایه‌های صورت گرفته در تامین سرمایه بانک ملت عنوان کرد: در حالی طی سال 1389 شرکت تامین سرمایه بانک ملت با سرمایه اسمی یک هزار میلیارد ریال تاسیس شد که در دی‌ماه سال گذشته این سرمایه به 11 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
حسینی مقدم در ادامه با اشاره به افزایش سرمایه 45/4 درصدی در پیش‌رو گفت: در حال حاضر نیز برنامه افزایش سرمایه از 11 هزار میلیارد ریال به 16 هزار میلیارد ریال در دست است. محل تامین این افزایش سرمایه از مطالبات حال شده سهامداران از سود تقسیم شده در سال 1399 و همچنین آورده نقدی سهامداران است.
وی هدف از افزایش سرمایه مزبور را پذیرش تعهدات تامین مالی و ارائه خدمات جدید به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی عنوان کرد و افزود: کفایت سرمایه یک مبحث بسیار مهم برای شرکت های تامین سرمایه است. هر چقدر کفایت سرمایه یک شرکت تامین سرمایه افزایش یابد، به همان میزان پذیرش تعهدات شرکت بیشتر شده و قادر خواهد بود به حوزه های جدید ورود پیدا کندو درآمد بیشتری کسب کند.
مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته در سال جاری اشاره کرد و گفت: تامین سرمایه بانک ملت به عنوان مشاور عرضه، متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان در انتشار یک هزار میلیارد ریال اوراق خرید دین شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش فعالیت داشته است. همچنین به عنوان مشاور عرضه در کنار شرکت پالایش نفت شازند قرار داریم. 
حسینی مقدم در ادامه به بررسی عملکرد مالی شرکت در سال 1400 پرداخت و گفت: سود خالص «تملت» در دوره 6 ماهه نخست سال جاری به بیش از 257 میلیارد تومان رسیده است. همچنین در حالی طی نیمه نخست سال جاری به بیش از 300 میلیارد تومان درآمد از ارائه خدمات دست یافته ایم که این میزان درآمد در دوره 8 ماهه نخست سال (تا پایان آبان ماه) به 384 میلیارد تومان رسیده است. 
وی در ادامه به سناریوهای محتلف سودآوری شرکت در صورت افزایش و یا عدم افزایش سرمایه مورد بحث اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق افزایش سرمایه و رسیدن سرمایه «تملت» به 16 هزار میلیارد تومان، درآمد عملیاتی شرکت به حدود 900 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. به این ترتیب دستیابی به سود خالص 775 میلیارد تومانی را برای سال جاری پیش‌بینی می‌کنیم.
مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه با تاکید بر حمایت از سهامداران خرد شرکت، عنوان کرد: تلاش مدیریت و سهامداران عمده، پیگیری حق و حقوق سهامداران به ویژه سهامداران خرد است. چناچه قصوری در این زمینه رخ داده باشد، در تلاش برای جبران آن هستیم.
در نهایت مجمع فوق العاده «تملت» بعد از ارائه گزارش هیات مدیره توسط مدیرعامل، به افزایش سرمایه شرکت رای مثبت داد و به این ترتیب طبق نظر مجمع، سرمایه «تملت» از 11 هزار میلیارد ریال به 16 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.