بررسی صورت‌های مالی سه ماهه "تملت"
تاريخ: 1399/04/30

بررسی صورت‌های مالی سه ماهه "تملت"

اطلاعات و صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) سه ماهه نخست سال 1399 تامین سرمایه بانک ملت منتشر شد.
صورت‌های مالی حسابرسی نشده تامین سرمایه ملت برای دوره سه ماهه نخست سال جاری در حالی با رشد درآمدهای عملیاتی و افزایش سودآوری منتشر شد که «تملت» از تحقق ۱۶۱ ریال سود به ازای هر سهم و در نهایت پوشش ۲۵ درصدی پیش بینی سود خالص کل سال در فصل بهار خبر داد. یادآور می‌شود سود خالص پیش بینی‌شده در بودجه سال 1399 "تملت" بیش از 444 میلیارد تومان برآورد شده است.
جزئیات عملکرد مالی تامین سرمایه بانک ملت در دوره سه ماهه نخست سال 1399 نشان می‌دهد که شرکت در این دوره موفق به کسب بیش از 130 میلیارد تومان درآمد عملیاتی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با 78 درصد افزایش روبه رو شده است. البته از کل درآمد عملیاتی 130 میلیارد و 236 میلیون تومانی "تملت"، سهم درآمد ناشی از ارائه خدمات بازارگردانی و سود اوراق بهادار 98 میلیارد تومان (معادل بیش از 75 درصد) برآورد شده است.
طیق صورت‌های مالی سه ماهه اول سال 1399 "تملت"، حدود 7 درصد از درآمد شرکت ناشی از خدمات تعهد پذیره‌نویسی و خرید سهام بوده است. البته عمده این درآمدها ناشی از تعهد پذیره‌نویسی اوراق شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی دوره سه ماهه اول سال 1399 است. همچنین 22 میلیارد و 652 میلیون تومان نیز به درآمد حاصل از صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکت اختصاص داشته است. این سرفصل از منظر بودجه‌ای نیز 29 درصد از مبلغ برآوردی را پوشش داده است.
در همین راستا "تملت" در دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال توانست سود خالص خود را به 112 میلیارد و 835 میلیون تومان برساند؛‌ این در حالی است که سود خالص شرکت در فصل بهار سال گذشته 64 میلیارد 220 میلیون تومان بوده که به این ترتیب افزایش 76 درصدی را تجربه کرده است.
از سوی دیگر در حالی این روزها صحبت‌هایی پیرامون افزایش سرمایه شرکت تامین سرمایه بانک ملت به گوش می‌رسد که شرکت در این زمینه نیز توضیح داده و عنوان کرده است: «افزایش سرمایه شرکت منوط به اخذ مجوز هیات مدیره و گروه مالی ملت به عنوان سهامدار عمده بوده که پس از هرگونه تصمیم در مجموعه مذکور اقدام مقتضی صورت خواهد پذیرفت.»