گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تامین سرمایه بانک ملت منتهی به 1398/12/29
تاريخ: 1399/02/29
گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تامین سرمایه بانک ملت منتهی به 1398/12/29
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تامین سرمایه بانک ملت در روز 28 ام اردیبهشت‌ماه 1398 برگزار شد. در این جلسه افزایش سرمایه و تعهدات شرکت بررسی و صورت‌های مالی تصویب شد و به پیشنهاد هیات‌مدیره مقرر شد از ۵۸۸ ریال سود محقق شده هر سهم، ۵۰۰ ریال معادل ۸۵ درصد سود برای هر سهم توزیع شود.
تامین سرمایه بانک ملت به عنوان سومین نهاد فعال در صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری کشور از سال 1389 با سرمایه اولیه 1,000 میلیارد ریال تاسیس شد و با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را در همان سال به صورت رسمی آغاز نمود. سرمایه شرکت طی سال‌های اخیر در چندین مرحله افزایش یافته و در حال حاضر به عدد7,000 میلیارد ریال رسیده‌است. فعالیت‌های این شرکت در نقش واسط بین عموم سرمایه‌گذاران و ناشران اوراق بهادار، در قالب چهار حوزه تامین مالی، مدیریت دارایی، خدمات مشاوره مالی، سرمایه‌گذاری جایگزین دسته‌بندی می‌شود. تلاش این مجموعه همواره بر ارائه راهکارهای جامع تامین مالی، خدمات مدیریت دارایی یکپارچه و اثربخش و پاسخگویی به تمامی نیازهای مشتری در حوزه مالی به صورت خلاق و نوآورانه بوده‌است.
تامین سرمایه بانک ملت، به عنوان شرکتی قابل اطمینان در ارائه خدمات مالی، در صدد است با تلاش روزافزون در حداکثرسازی منافع ذی‌نفعان و افزایش سودآوری با‌ثبات، چشم‌انداز بلند مدت مجموعه را در فضایی حرفه‌ای و دور از مخاطرات اخلاقی محقق سازد. در این راستا شرکت با رعایت شفافیت، پاسخگویی و صداقت، خود را متعهد به ارائه اطلاعات صحیح و حفظ اصول محرمانگی می‌داند. این شرکت با ایفای نقش سازنده در پیشبرد منافع ملی و اجتماعی، قادر است آینده‌ روشنی را برای سهامداران خود به تصویر کشد.
تامین سرمایه بانک ملت طی سال‌های فعالیت خود در مسیر رشد و شکوفایی قدم برداشته و توانسته‌است با عملکردی درخشان در کلیه حوزه‌ها به جایگاهی متمایز، در صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری دست یابد.
در این راستا شرکت در حوزه تامین مالی موفق به تعهد پذیره‌نویسی اوراق بیش از 20 شرکت خصوصی و دولتی و تعهد‌ پذیره‌نویسی سهام بیش از 16 شرکت خصوصی شده‌است که ثمره آن انتشار بیش از 115 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی و بیش از 57 هزار میلیارد ریال تامین مالی سرمایه‌ای می‌باشد.
در حوزه مدیریت دارایی، پنج صندوق سرمایه‌گذاری تحت مدیریت این شرکت فعالیت می‌کنند که شامل سه صندوق با درآمد ثابت اوج ملت، اندوخته ملت و آتیه ملت، صندوق ETF سهامی افق ملت و صندوق بازارگردانی ملت می‌شوند. مجموع خالص ارزش دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت این شرکت حدودا 70 هزار میلیارد ریال است. همچنین ثبات عملکرد و تخصیص بازدهی ثابت ماهیانه به سرمایه‌گذاران از مشخصه‌های صندوق‌های با درآمد ثابت این شرکت محسوب می‌شود. صندوق افق ملت که در خردادماه 1397 آغاز به کار نمود، موفق به ثبت بازدهی 850 درصدی از ابتدای تاسیس تاکنون شده‌است. همچنین صندوق بازارگردانی ملت با دارایی حدود 12هزار میلیارد ریال، بزرگ‌ترین صندوق بازارگردانی کشور محسوب می‌شود.
از دیگر خدمات مدیریت دارایی شرکت تامین سرمایه بانک ملت، طراحی و راه‌اندازی سامانه آنلاین سرمایه‌گذاری فراسود به آدرس farasood.ir جهت صدور و ابطال آنلاین واحدهای صندوق و رفاه حال سرمایه‌گذاران است.
تامین سرمایه بانک ملت در حوزه خدمات مالی، انواع خدمات مشاوره مالی، ارزشگذاری، تحلیلگری و ارزیابی طرح‌ها را با تجربه ارائه خدمات مشاور عرضه به بیش از 20 شرکت خصوصی، ارزشگذاری بیش از 120 پروژه در صنایع مختلف، ارزیابی طرح‌های عمرانی، طراحی و تاسیس صنایع نفت و احداث بیمارستان و تحلیل و بررسی اوراق بهادار و طراحی سامانه آنلاین پیشگام در این راستا خدمات خود را ارائه نموده‌است.
این شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری جایگزین در بخش سرمایه‌گذاری‌های کالایی تاکنون موفق به بازارگردانی گواهی سپرده سکه طلا برای انبار طلای بانک ملت و بانک رفاه شده‌است.
در سالی که گذشت، اقتصاد ایران با بازگشت بخش مهمی از تحریم‌های اقتصادی روزگار سختی را از سر گذراند و با چالش‌های بسیاری مواجه گشت. با این حال در سال‌های اخیر بازارهای مالی در برابر شرایط و تمایلات بنگاه‌ها انعطاف بیشتری از خود نشان داده‌اند و نقش موثرتری در این راستا ایفا نموده و در نهایت موجب پویاتر شدن بخش مالی اقتصاد کشور گشته‌اند. شرکت تامین سرمایه بانک ملت به عنوان یک نهاد مالی فعال توانسته‌است در سال 1398 نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد و سود بیش از دوبرابر را محقق نمایند.
در سال 1398 تامین سرمایه بانک ملت موفق به تامین مالی 5 پروژه از طریق اوراق بدهی جمعاٌ به مبلغ 30.000 میلیارد ریال شد و شاهد رشدی معادل 26 درصد نسبت به دوره مشابه پیشین بوده‌است، این شرکت همچنین توانست بالغ بر 10.000 میلیارد ریال تامین مالی از طریق اوراق سرمایه‌ای را به ثبت برساند.
در حوزه ارائه خدمات پذیرش اوراق بهادار سه شرکت آریا‌ساسول، سنگ آهن مرکزی ایران و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت را در سال 1398 در کارنامه خود دارد و به 16 شرکت فعال در صنایع مختلف نیز خدمات مشاور مالی خود را ارائه نموده است. دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری این شرکت در پایان سال مالی مذکور به بیش از 80.000 میلیارد رسیده‌است؛ در این میان دارایی‌های تحت مدیریت صندوق بازارگردانی تامین سرمایه بانک ملت با رشدی فزاینده 4 برابر شد و از 3.452 میلیارد ریال در سال قبل به مبلغ 13.400 میلیارد ریال رسید و صندوق افق ملت که تنها دو سال از آغار فعالیت آن می‌گذرد بازدهی 850 درصدی را کسب نمود.
در مجموع سودآوری حاصل از عملیات شرکت از 2.261 میلیارد ریال در سال 98 به بیش از 4.500 میلیارد ریال رسید و با رشدی چشمگیر حدوداً دو برابر شده‌است، سهام تامین سرمایه بانک ملت با تغییر شخصیت شرکت به سهامی عام، در 14امین روز از اسفند‌ماه سال 1398 در بازار بورس با قیمت 3.400 ریال عرضه شد و در آخرین روز سال در قیمت 4.478 ریال به کار خود پایان داد. سود تقسیمی تعلق گرفته به هر سهم مبلغ 50 تومان می‌باشد.