نقش پررنگ "تملت" در تامین مالی بخش خصوصی
تاريخ: 1401/04/12
نقش پررنگ "تملت" در تامین مالی بخش خصوصی
تامین سرمایه بانک ملت نقش خود در تامین مالی اقتصاد کشور را پررنگ‌تر از گذشته کرده و توانسته با اختصاص حدود نیمی از کل موافقت اصولی‌های منتشر شده در فصل بهار به نام خود، گام مثبتی در تامین نقدینگی مورد نیاز بخش خصوص بردارد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه بانک ملت، در حالی گزارشی تحت عنوان «استقبال بی سابقه از ابزارهای مالی اسلامی در بهار 1401» توسط شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه منتشر شد که این گزارش به بررسی میزان موافقت اصولی‌های منتشر شده در فصل بهار امسال و همچنین انتشار موفق اوراق در این دوره پرداخته است. طبق گزارش مزبور در دوره سه ماهه نخست سال جاری تعداد 17 موافقت اصولی انتشار انواع صکوک مجموعاً بالغ بر 176 هزار و 800 میلیارد ریال توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده است. طبق آمار فوق از 17 عدد موافقت اصولی صادر شده در بهار امسال، تعداد 7 موافقت اصولی برای تامین سرمایه بانک ملت بوده که به عنوان رکن مشاور، متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان در این اوراق قرار دارد. بر این اساس رقمی بالغ بر 78 هزار و 800 میلیارد ریال یعنی حدود 45 درصد، سهم تامین سرمایه بانک ملت از کل اوراق مزبور است.
خاطر نشان می‌شود تامین سرمایه بانک ملت موافقت اصولی انتشار اوراق 4 شرکت ماریناسان، صاروج پارس، شیشه دارویی رازی و فولاد سپید فراب کویر را در اسفندماه سال گذشته دریافت کرده است که اوراق مزبور در این رده‌بندی قرار ندارد. یادآور می‌شود در این چهار اوراق نیز تامین سرمایه بانک ملت به عنوان مشاور، متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان معرفی شده است. در این راستا هفته گذشته شاهد انتشار موفق 2,290 میلیارد ریالی اوراق ماریناسان در فرابورس ایران بودیم.