عرضه موفق اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش
تاريخ: 1400/03/09

عرضه موفق اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت از انتشار موفق اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به ارزش یک هزار میلیارد ریال خبر داد و تاکید کرد این اوراق امروز دوشنبه 10 خردادماه 1400 عرضه و تمامی آن خریداری شد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه بانک ملت، سید روح‌اله حسینی مقدم، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت در نشست خبری پذیره‌نویسی اوراق خرید دین شرکت «سرمایه‌گذاری و توسعه کیش» با اعلام این خبر افزود: این دومین تجربه منطقه آزاد کیش در انتشار اوراق برای تامین مالی است و در کل تامین مالی از طریق سایر ابزارهای بازار سرمایه برای شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بورس و فرابورس را ندارند، بسیار مناسب است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه منطقه آزاد کیش با استفاده از روش‌های تامین مالی نوین می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر بنگاه‌های اقتصادی فعال در این منطقه و دیگر مناطق قرار گیرد، گفت: این امر سبب خواهد شد بنگاه‌های اقتصادی بتوانند هرچه بیشتر از ظرفیت‌های تامین مالی موجود در بازار سرمایه مانند انتشار اوراق استفاده کنند.
حسینی مقدم در ادامه تشریح کرد: امید است با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی، زمینه توسعه این امر از بستر بازار سرمایه فراهم شود.
وی در ادامه یکی از دلایل تاخیر در انتشار اوراق مزبور را مباحث مربوط به ضمانت های بانکی عنوان کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا ابزارهای تامین مالی از سیستم بانکی جدا شوند تا مباحث مربوط به تضامین بانکی مرتفع شوند.
مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به تشریح جزئیات این اوراق منتشر شده پرداخت و گفت: امروز دوشنبه 10 خردادماه  بالغ بر یک هزار میلیارد ریال اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش در فرابورس ایران و در نماد «کیش۰۲۱۱» عرضه شد.
وی ادامه داد: مطالبات مدت‌دار مبنای انتشار این اوراق تعداد ۱۲۳ قرارداد فروش واحدهای ساختمانی است که به شرکت واسط مالی خرداد سوم واگذار می شوند و سپس با انتشار این اوراق، منابع مالی مورد نیاز شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش جهت راه اندازی ترمینال دوم فرودگاه کیش تامین می‌شود.
حسینی مقدم با اظهار این مطلب که صکوک خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش با نرخ ۱۸درصد، عمر ۲سال و ۸ماه و پرداخت‌های هر سه ماه یکبار است، افزود: ضمانت این اوراق را بانک ملت بر عهده داشته و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه بانک ملت است. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش نیز در قالب رکن عاملیت وصول، عهده‌دار مسئولیت وصول مطالبات مبنای انتشار اوراق از خریداران واحدهای ساختمانی و واریز وجوه مربوطه به حساب شرکت واسط مالی خرداد سوم است. همچنین شرکت کارگزاری بانک ملت عاملیت فروش، سازمان حسابرسی امین اوراق و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملیت پرداخت این اوراق را بر عهده دارند.