"تملت" پیشرو در تامین مالی بخش خصوصی
تاريخ: 1399/07/07
"تملت" پیشرو در تامین مالی بخش خصوصی
تامین سرمایه بانک ملت در نیمه نخست سال جاری موفق به تامین مالی در حدود 100 هزار میلیارد ریالی برای بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی شد. این امر نه تنها یک رکورد درخشان در کارنامه "تملت" برجای گذاشت و سبب شد تا از دیگر تامین سرمایه‌های فعال در بازار سرمایه سبقت زیادی گیرد، بلکه در جهت تحقق شعار جهش تولید، فعالیت قابل توجهی در کارنامه خود ثبت کرد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه بانک ملت، در راستای جزئیات تامین مالی صورت گرفته در نیمه نخست سال، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت به ارائه توضیحات تکمیلی پرداخت؛ اختصاص 54درصد از کل تامین مالی انجام شده در نیمه نخست سال 99 به «تملت» و رشد قابل توجهی تامین مالی بخش خصوصی در 6ماهه نخست سال در مقایسه با سال های گذشته در حالی از مهمترین موارد مطرح شده بود که طبق گفته های حسینی مقدم، برنامه افزایش سرمایه 57 درصدی «تملت» از محل صرف سهام نیز مجوزهای لازم را از سوی سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کرده و در حال طی مراحل نهایی است. 
روح اله حسینی مقدم، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت با اظهار این مطلب که یکی از کارکردهای مهم بازار سرمایه، تامین مالی و تهیه نقدینگی مورد نیاز بنگاه ها و بخش خصوصی است، گفت: در حالی تحقق این موضوع بیشتر از بستر شرکت های تامین سرمایه فعال در بورس میسر است که تامین سرمایه بانک ملت در راستای تحقق شعار سال توانسته کمک قابل توجهی به تامین مالی بنگاه های اقتصادی داشته باشد.
وی در ادامه به بررسی جزئیات اقدامات صورت گرفته پرداخت و گفت: انتشار اوراق برای بخش خصوصی و تامین مالی بنگاه ها از کانال بازار سرمایه در حالی با حجم بیش از 181 هزار میلیارد ریالی از ابتدای سال 99 تا پایان شهریورماه همراه شده که بخش عمده ای از این امر توسط تامین سرمایه بانک ملت صورت گرفته است. به طوریکه 97 هزار و 300 میلیارد ریال از این رقم از سوی تامین سرمایه ملت منتشر شده است. 
به گفته حسینی مقدم، بیش از نیمی از این اوراق به عبارت دقیق تر 54 درصد از کل تامین مالی صورت گرفته در بازار سرمایه طی نیمه نخست سال جاری توسط «تملت» صورت گرفته است. این امر سبب شده تا تامین سرمایه بانک ملت عنوان برترین شرکت تامین سرمایه در حوزه تامین مالی بخش خصوصی را در دوره 6 ماهه نخست سال 99 به خود اختصاص دهد. 
وی در ادامه با اشاره به جزئیات اوراق منتشر شده توسط شرکت، گفت: نگاهی به اوراق منتشر شده بیان از آن دارد که تامین سرمایه بانک ملت در سال 99 اقدام به انتشار اوراق سلف برای شرکت فولاد مبارکه طی سه مرحله کرده است؛ در هر کدام از این سه مرحله نیز 10 هزار میلیارد ریال اوراق با مشارکت این تامین سرمایه برای فولاد مبارکه منتشر شده است.
حسینی مقدم ادامه داد: انتشار 10هزار میلیارد ریال اوراق تبعی برای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، انتشار 5 هزار میلیارد اوراق سلف برای شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند نیز از جمله دیگر موارد بوده است. البته انتشار اوراق نفتی مزبور طی دو مرحله صورت گرفته است؛ به طوریکه در یک مرحله نخست بالغ بر 1500میلیارد ریال اوراق و در مرحله دیگر نیز 2500 میلیارد ریال اوراق برای این شرکت منتشر شده است.
وی در ادامه به انتشار دیگر اوراق نفتی صورت گرفته از سوی «تملت» برای بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در همین راستا 10هزار میلیارد ریال اوراق سلف برای شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان نیز در مردادماه امسال انجام شده است.
به گفته حسینی مقدم، انتشار 4300 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای شهرداری اصفهان و 3هزار میلیارد ریال برای شهرداری شیراز از دیگر برنامه های انجام شده توسط «تملت» در نیمه نخست سال جاری بوده است. 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه عملکرد مناسب شرکت سبب شده تا جایگاه اول در انتشار اوراق بدهی را حفظ کند، به عملکرد سال های گذشته در حوزه تامین مالی اشاره کرد و گفت: تامین سرمایه بانک ملت در سال 98 موفق شد تا با انتشار 30هزار میلیارد ریال برای بخش خصوصی، رشد 26 درصدی انتشار اوراق بدهی را نسبت به سال 97 تجربه کند. این امر کسب سهم 25.3 درصدی در تامین مالی شرکتی و حفظ جایگاه اول صنعت را برای شرکت به دنبال داشت. 
به گفته مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت، شرکت در سال 1397 نیز تعداد 7 پروژه در مجموع به مبلغ 23هزار و 900 میلیارد ریال را در کارنامه خود دارد. این عملکرد رشد 355 درصدی انتشار اوراق بدهی و کسب سهم بازار 16.2 درصدی را برای «تملت» به همراه داشته است.

رصد عملکرد مالی در نیمه نخست سال
مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به بررسی عملکرد مالی شرکت پرداخت و گفت: شرکت در مدت یک ماهه شهریورماه از ارائه خدمات مشاوره مالی، بازارگردانی و سود اوراق بهادار، سود سپرده بانکی، مدیریت وجوه نقد، تعهد پذیره‌ نویسی و تعهد خرید سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالغ بر 42.8 میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.
حسینی مقدم ادامه داد: این عملکرد سبب شده تا «تملت» در نیمه نخست سال 99 بالغ بر  283.7 میلیارد تومان درآمد شناسایی کند که نسبت به مدت مشابه گذشته 36 درصد رشد داشته است. همچنین این رقم 56 درصد از درآمد پیش بینی شده «تملت» در بودجه سال 99 را محقق کرده است.
افزایش سرمایه 57درصدی از محل صرف سهام
مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به برنامه افزایش سرمایه تامین سرمایه بانک ملت و اخذ مجوز از سازمان بورس اشاره کرد و گفت: طبق برنامه هیات مدیره، مقرر شده تا سرمایه «تملت» از رقم 700 میلیارد تومان کنونی به 1.1 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. در این راستا مجوزهای لازم از سوی سازمان بورس صادر شده است.
حسینی مقدم در ادامه با اشاره به این مطلب که افزایش سرمایه 57درصدی مزبور از محل صرف سهام خواهد بود، گفت: تامین مالی این شرکت بورسی از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی یا همان صرف سهام صورت می گیرد. هدف اصلی از این افزایش سرمایه نیز توسعه فعالیت های تأمین مالی و بهبود نسبت های مقرر در دستورالعمل کفایت سرمایه نهادهای مالی خواهد بود.