مشارکت "تملت" در تامین مالی قطارشهری و ناوگان اتوبوسی شهرداری شیراز و اصفهان
تاريخ: 1399/05/01

مشارکت "تملت" در تامین مالی قطارشهری و ناوگان اتوبوسی شهرداری شیراز و اصفهان

تامین سرمایه بانک ملت انتشار 7300 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای شهرداری شیراز و اصفهان را با موفقیت پشت سرگذاشت.
 به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه بانک ملت ، روح‌اله حسینی مقدم، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت در خصوص جزئیات این امر گفت: تامین نقدینگی در خصوص اجرای سه طرح توسعه با انتشار اوراق مشارکت شهرداری شیراز و اصفهان ، دیروز سه شنبه 31 تیرماه صورت گرفت.
وی در ادامه با اظهار این مطاب که انتشار اوراق مزبور با مشارکت تامین سرمایه بانک ملت و ضمانت بانک ملت صورت گرفته، گفت: در مجموع  اوراق مشارکتی بالغ بر 7300 میلیارد ریال برای این سه طرح توسعه منتشر و با موفقیت همراه شد.
حسینی مقدم در ادامه به تشریح جزئیات اوراق مشارکت شهرداری شیراز پرداخت و گفت: شهرداری شیراز به منظور اجرای خط دو قطار شهری این شهر، از محل بند (د) تبصره (5) قانون بودجه کل کشور، اوراق مشارکت به ارزش سه هزار میلیارد ریال درخواست کرد. به این ترتیب موافقت اصولی انتشار این اوراق صادر شد که در بازار روز گذشته منتشر و انجام شد.
به گفته حسینی مقدم نرخ سود سالانه اوراق مزبور 18 درصد بوده که هر سه ماه یکبار پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به تشریح اوراق منتشر شده برای تامین مالی شهرداری اصفهان پرداخت و عنوان کرد : بخشی دیگر از این اوراق نیز مربوط به تامین مالی شهرداری اصفهان بود. بر این اساس درخواست اخذ مجوز عملیات و ضمانت انتشار اوراق مشارکت شهرداری اصفهان به منظور اجرای فاز سوم خط دو قطار شهری این شهر به مبلغ 3هزار میلیارد ریال صادر شد.
حسینی مقدم ادامه داد: این اوراق نیز از محل بند (د) تبصره (5) قانون بودجه کل کشور، اوراق مشارکت مزبور با نرخ سود سالانه 18 درصد منتشر شد.
وی به مرحله سوم اوراق منتشر شده در بازار دیروز اشاره کرد و گفت: مرحله سوم نیز مربوط به موافقت اصولی انتشار اوراق مشارکت شهرداری اصفهان به منظور توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان به ارزش 1300 میلیارد ریال بود.
به گفته حسینی مقدم، عرضه اولیه تمامی این سه اوراق روز گذشته سه شنبه 31 تیرماه سال 1399 با ضمانت بانک ملت و در شعب منتخب بانک ملت و به صورت الکترونیکی و با نام، از طریق سامانه مجاز سیما صورت گرفت که با موفقیت همراه شد.
وی در ادامه توضیح داد: مدت مشارکت این اوراق چهار‌‌ساله و مقاطع پرداخت سود علی‌الحساب آن هر سه ماه یکبار است. تعهد پذیره‌نویسی این اوراق توسط تامین سرمایه بانک ملت انجام خواهد شد و از آنجا که این اوراق غیرقابل بازخرید در بازار پول هستند، معاملات ثانویه و انجام تعهدات بازارگردانی آن پس از گشایش نماد در بازار بورس یا فرابورس صورت خواهد پذیرفت.
یادآور می شود تامین سرمایه بانک ملت از ابتدای سال 1399 تا کنون، کارنامه درخشانی در زمینه تامین مالی بنگاه های فعال اقتصادی از خود برجای گذاشته است. به طوریکه در مدت 4ماهه نخست سال جاری بالغ بر4730 میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است. از این حجم عنوان شده، 730میلیارد تومان مربوط به انتشار اوراق مشارکت به منظور طرح های توسعه شهرداری شیراز و اصفهان بود.3 هزار میلیارد تومان دیگر نیز به اوراق سلف فولاد مبارکه تعلق داشت که طی 3مرحله و در هر مرحله بالغ بر یک هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شد. یک هزار میلیارد تومان نیز تامین مالی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بوده که با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی پتروشیمی پارس صورت گرفت.