تامین سرمایه بانک ملت

search mellat
شروع فعالیت بازارگردانی گواهی سپرده سکه طلای بانک ملت
تاریخ : 1398/09/19 , ساعت 16:18
شروع فعالیت بازارگردانی گواهی سپرده سکه طلای بانک ملت
با راه‌اندازی خزانه سکه طلا توسط بانک ملت و گشایش نماد معاملاتی مربوط به گواهی سپرده سکه طلای این انبار، شرکت تأمین سرمایه بانک ملت به عنوان تنها بازارگردان فعال در حوزه گواهی سپرده سکه طلا و شرکت تخصصی این حیطه، موفق به دریافت مجوز بازارگردانی نماد معاملاتی مذکور از سازمان بورس و اوراق بهادار گشته‌است.

انبار سکه طلای  بانک ملت از آبان‏‌ماه 1398 به صورت رسمی تحت نظارت بورس کالای ایران شروع به فعالیت نمود. با توجه به اینکه طلا به عنوان یک دارایی با دوام، با قابلیت حفظ ارزش و با قدرت نقدشوندگی بالا محسوب می‏‌شود، از دیرباز به ویژه در سال‏‌های اخیر، به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی تنوع‌بخشی دارایی‌‏ها و کاهش ریسک سرمایه‏‌گذاری، مورد توجه عموم مردم و دولت‏‌ها در سراسر دنیا بوده‌‏است. در این بین سکه طلا به‌ ‏ویژه سکه طرح امام ضرب شده بانک مرکزی در ایران از جایگاه ویژه‌‏ای برای سرمایه‌گذاری در حوزه طلا برخوردار می‏‌باشد، لیکن نگهداری فیزیکی سکه طلا با خطراتی از قبیل سرقت و یا احتمال تقلبی بودن آن همراه است،استفاده از گواهی سپرده سکه طلا به عنوان راه حلی مناسب جهت حل این مشکل مطرح می‏‌باشد. گواهی سپرده سکه طلا، برگه‌ای مشتمل بر دارایی فیزیکی سکه طلا (طرح امام(ره) ضرب سال 86) است و حکم سکه فیزیکی را دارد با این تفاوت که مالک به جای نگهداری سکه به صورت فیزیکی، برگه‌ای (قبض انبار) را که به نام او توسط انباردار منتشر شده است، نگهداری می‌کند.
انبار گواهی سپرده سکه طلا، مکان فیزیکی حفاظت‌شده‌ای است که به منظور دریافت و نگهداری سکه طلا سپرده‌گذاران اختصاص داده شده و بر اساس ضوابط و الزامات دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط بورس کالا به عنوان انبار تحت نظارت، پذیرفته شده‌‎است. نگهداری سکه طلا در انبارهای مذکور نسبت به صندوق امانات بانکی ارجحیت دارد زیرا گواهی سپرده مربوطه امکان معامله در بورس اوراق بهادار را دارد و دارایی موجود در انبارها تحت پوشش شرکت‌های بیمه می‌باشد
در مجموع استفاده از گواهی سپرده سکه طلا برای دارندگان آن دارای مزایای زیر می‌باشد:
• امنیت بالاتر نسبت به نگهداری فیزیکی سکه طلا
• سهولت در معامله با هزینه معاملاتی پایین‌‏تر
• قابلیت خرید و فروش آنلاین در بورس
• نقد شوندگی بالا
• شفافیت در معاملات
• امکان توثیق گواهی سپرده جهت اخذ تسهیلات بانکی
• بهره‌‏مندی از معافیت مالیاتی
شایان ذکر است بانک ملت به عنوان یکی از بانک‏‌های پیشرو در عرصه خدمات‌رسانی به آحاد جامعه، خزانه سکه طلای خود را در تاریخ 1398/08/01 با نماد (سکه0011پ02) راه‏اندازی نمود. همچنین نماد معاملاتی مربوط به گواهی سپرده سکه طلای این انبار در تاریخ 1398/08/13، گشایش یافت و مجوز بازارگردانی نماد معاملاتی مذکور توسط شرکت تأمین سرمایه بانک ملت به عنوان شرکت تخصصی در این حوزه از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت شده که در حال حاضر تنها بازارگردان فعال در حوزه گواهی سپرده سکه طلا می‏‌باشد و در آینده نزدیک بازارگردانی قراردادها اختیار معامله سکه طلا را نیز در برنامه خود دارد.

 

 

 

  آخرین اخبار
  مدیریت دارایی-انتشار عملکرد بهمن ماه "تملت"
  عملکرد شرکت تامین سرمایه بانک ملت در دوره بهمن‌ماه سال جاری با شناسایی بیش از 47.4 میلیارد تومان درآمد منتشر شد.
  تاریخ : 1399/12/06
  بیشتر
  تامین مالی-لزوم طراحی ابزارهای مالی جدید
  مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت با اشاره به موانع موجود در مسیر افزایش تامین مالی از بازار سرمایه، طراحی ابزارهای مالی جدید را از اولویت برشمرد و تاکید کرد که مقررات امروزه نیاز به بازنگری دارد.
  تاریخ : 1399/11/30
  بیشتر