نقش مهم بازارگردان‌ها در صندوق‌های قابل معامله
تاريخ: 1399/04/15
نقش مهم بازارگردان‌ها در صندوق‌های قابل معامله
دستورالعمل جدید سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص اعمال دامنه نوسان 10 درصدی برای صندوق‌های قابل معامله یا همان ETF ها در حالی قرار است از روز 16 تیرماه اجرایی شود که در این راستا مهدی عبدی از فعالان بازار سرمایه معتقد است این امر لزوم هر چه بیشتر بکارگیری بازارگردان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بیش از گذشته نمایان می‌سازد.
مهدی عبدی، مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه بانک ملت به تشریح نقش بازارگردان ها پرداخت و گفت: بازارگردانی فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه‌ی نوسانات قیمت اوراق‌بهادار و تضمین نقدشوندگی آن انجام می‌شود. به این ترتیب بازارگردان این اطمینان را ایجاد می‌کند که در چارچوب تعهدات بازارگردانی عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار مورد نظر در بازار وجود دارد.
وی ادامه داد: از جمله وظایف اصلی بازارگردان می توان به افزایش نقدشوندگی از طریق تنظیم عرضه و تقاضا، کنترل دامنه نوسانات در یک محدوده معین و جلوگیری از نوسانات شدید اشاره کرد.
عبدی در ادامه با اظهار این مطلب که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله رکن بازارگردان از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: معاملات اخیر صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) نشان داد که عدم بازارگردانی مناسب و یا تعریف نامناسب شرایط بازارگردانی، باعث می شود تا در اثر هیجانات بازار، نوسانات غیرعادی در قیمت هر واحد این صندوق‌ها اتفاق بیفتد.
او ادامه داد: امری که در نهایت منجر به وضع دامنه نوسان روزانه 10 درصدی در این صندوق‌ها توسط شرکت بورس شد. هر چند این تصمیم در کوتاه مدت ممکن است منجر به کاهش نوسانات قیمتی شود، اما راهکار اصلی تعریف شرایط بازارگردانی مناسب و متناسب با اندازه صندوق و تعداد دارندگان واحد صندوق های قابل معامله است. به نحوی که موجودی واحدها برای بازارگردان به اندازه ای باشد که بتواند از طریق عرضه نوسانات غیرمنطقی قیمت را مهار کند. این مهم باید در عرضه صندوق‌های بعدی به صورت جدی موردنظر قرار بگیرد.
یادآور می شود بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه (۱۶ تیرماه) به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. این در حالی است که تا پیش از این صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله از دامنه نوسانی برخوردار نبودند. به عبارت دقیق‌تر این صندوق‌ها تا پیش از این بدون محدوده قیمت بوده و از طریق NAV ( خالص ارزش دارایی ها ) و بازارگردان‌ها کنترل می‌شدند.