عملکرد شرکت

در سال‌های اخیر، تمرکز دولت بر جهت‌گیری نظام تأمین مالی کشور به سمت بازارمحوری و استفاده از پتانسیل‌های موجود در بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و پروژه‌ها، بر اهمیت فعالیت شرکت‌های تأمین سرمایه افزوده است. در این میان، شرکت تأمین سرمایه بانک ملت به عنوان یکی از نهادهای مالی مهم بازار سرمایه کشور در عمر پنج سالۀ خود توانسته نقش مهمی را در تأمین مالی بنگاه‌ها و پروژه‌های بخش انرژی کشور مشتمل بر صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی از طریق انتشار ابزارهای مالی اسلامی و ارائه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری ایفا نماید.

شرکت تأمین سرمایه بانک ملت به عنوان بانکداری سرمایه‌گذاری تخصصی بخش انرژی مشتمل بر صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شناخته شده و عمده تأمین مالی صورت پذیرفته در این صنعت از طریق این شرکت انجام شده است. شرکت در مدت فعالیت خود توانسته جایگاه ویژه‌ای را در فضای کسب وکار به خود اختصاص داده و موفق شد در رتبه‌بندی انجام شده در سال 1393 توسط سازمان مدیریت صنعتی، جایگاه نخست را در میان واسطه‌گری‌ مالی به خود اختصاص دهد. همچنین بر اساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت تأمین سرمایه بانک ملت با کسب 58 درصد سهم بازار حائز رتبه‌ اول در میان شرکت‌های تأمین سرمایه در زمینه ارائه خدمات تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار شده است. این شرکت در حال حاضر به عنوان عضو ناظر در انجمن خدمات مالی اسلامی (IFSB) محسوب می‌شود.

شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت در حوزۀ ارائۀ خدمات تأمین مالی از طریق انتشار سهام شامل خدمات مشاورۀ عرضه و تعهد پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار، توانسته است با انتشار سهام به مبلغ بیش از 180 هزار میلیارد ریال، نیازهای مالی 45 شرکت را پاسخگو باشد که از آن جمله می‌توان به شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس،  شرکت ملی صنایع مس ایران، ذوب آهن اصفهان، صنایع مس شهید باهنر، حفاری شمال، بانک ملت، بانک سامان، موسسۀ اعتباری نور، مؤسسۀ اعتباری آرمان ایرانیان، بیمه ما، بیمه میهن، بیمّۀ تجارت نو و ... اشاره نمود.

مجموع عملکرد شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت در حوزۀ ارائۀ خدمات تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی بیش از 51 هزار میلیارد ریال بوده است که شامل 38 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی برای شرکت‌های نفت و گاز پارس، نفت فلات قاره، نفت مناطق مرکزی، میدکو و ... ، 200 میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی، بیش از 5 هزار میلیارد ریال اوراق صکوک اجاره برای شرکت‌های هواپیمایی ماهان و دانا پتروریگ کیش و بیش از 3 هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد شرکت‌های ملی نفت ایران و پتروشیمی آبادان بوده است.

شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت تاکنون به بیش از 65 شرکت خدمات ارزشگذاری ارائه نموده است. شایان ذکر است ارزشگذاری سهام بزرگترین شرکت‌های واگذار شده توسط سازمان خصوصی‌سازی از جمله شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت شیراز و ... طی سنوات اخیر توسط این شرکت صورت گرفته است.

خدمات شركت تأمين سرمايه بانك ملت در خصوص صندوق هاي سرمايه گذاري شامل مديريت وجوه صندوق، متولي (نظارت بر فعاليت)، ضامن (ضمانت بازپرداخت اصل سود)، موسس صندوق (دارنده واحدهاي سرمايه‌گذاري ممتاز) مي‌باشد.

مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اندوخته ملت، صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آتیه ملت و صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اوج ملت از جمله خدمات شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت در این بخش می‌باشد.

خدمات نظارت بر پروژه‌ها در ادامۀ زنجیرۀ فرآیند تأمین مالی از طریق بازار پول به متقاضیان ارائه می‌گردد. نظارت مالی بر دو پروژه "احداث مخازن ذخیره سازی نفت گناوه دیلم استان بوشهر" و "گازرسانی به باقیمانده شهرها و روستاها از طریق خط لوله CNG" با رقم تأمین مالی ریالی به ارزش 13.500 میلیارد ریال و دو پروژه "فاز دوم توسعه تغلیظ مس سرچشمه و سونگون" و "احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس" با رقم تأمین مالی ارزی به ارزش 4.730 میلیون یورو از جمله خدمات شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت در این بخش می‌باشد.

مجموعه اقدامات و دستاوردهای شرکت در زمینه ارائه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری در راستای تامین منابع مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی و پروژه‌های بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین تدابیر اندیشیده شده برای توسعه فعالیت‌های شرکت در سال پیش‌ رو که سالی حیاتی برای شرکت تامین سرمایه بانک ملت است، علاوه بر ایجاد سودآوری مناسب‌تر، جایگاه شرکت را برای ثروت‌آفرینی بیشتر برای سهامداران ارجمند و نیز ایفای نقشی ماندگار در توسعه‌یافتگی و رشد اقتصادی میهن عزیزمان، بیشتر تقویت و تثبیت خواهد کرد.

دی ان ان