مدیریت دارایی ها
مدیریت دارایی ها

توسعه، تعمیق و ثبات بخشی به بازارهای مالی نیازمند معرفی، به کارگیری و ترویج ابزارها و نهاد هاي نوین برای تجهیز و مدیریت تخصصی منابع خرد و کلان در اقتصاد و جامعه است. یکی از این نهادها، صندوق های سرمایه گذاری می باشند. از مزایای صندوق ها می توان به مدیریت حرفه ای وجوه، تنوع بخشی دارایی ها، گوناگونی در طراحی، قابلیت نقدشوندگی بالا، قابلیت دست یابی، قانونمند بودن، شفافیت در اطلاع رسانی و بالابودن نظارت، امنیت سرمایه گذاری و نيز عايدي هاي مكفي و مناسب براي متوليان و مديران اين صندوق‏ ها و در صورت سودآور بودن صندوق ها امكان درآمد و سود بيشتر براي سرمايه گذاران و موسسين و متوليان اين صندوق ها مي باشد. خدمات شركت تامين سرمايه بانك ملت درخصوص صندوق هاي سرمايه گذاري شامل؛ مديريت وجوه صندوق، متولي (نظارت بر فعاليت)، ضامن نقدشوندگي (ضمانت باز پرداخت اصل پول)، موسس صندوق (دارنده واحدهای سرمایه گذاری ممتاز) مي باشد.

صندوق هاي سرمايه گذاري كه در ايران به تاييد سازمان بورس و اوراق بهادار رسيده است به شرح ذيل است:

- صندوق سرمايه گذاري در سهام(اندازه بزرگ): اين صندوق از نوع صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام است و حداقل 70% دارايي هاي صندوق صرف خريد سهام و حق تقدم سهام مي شود. و حداكثر30% دارايي هاي صندوق به صورت وجوه نقد، سپرده هاي بانكي، اوراق مشاركت و گواهي سپرده نگهداري مي شود. بازخريد واحدهاي سرمايه گذاري به قيمت روز توسط ضامن تضمين شده است.

- صندوق سرمايه گذاري در سهام(اندازه كوچك): اين نوع صندوق نيز مشابه صندوق در اندازه بزرگ است با اين تفاوت كه حداقل سرمايه صندوق 5 ميليارد ريال است.

- صندوق سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درامد ثابت و با پيش بيني سود: اين صندوق از نوع صندوق هاي سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درامد ثابت است و حداقل 70% دارايي هاي صندوق صرف خريد اوراق مشاركت، سپرده هاي بانكي و گواهي سپرده نگهداري مي شود. و حداكثر30% دارايي هاي صندوق صرف خريد سهام و حق تقدم سهام مي شود. پرداخت سود به صورت فصلي يا ماهانه به سرمايه گذاران انجام مي شود.

- صندوق سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درامد ثابت و حداقل سود تضمين شده: اين نوع صندوق مشابه صندوق مشابه صندوق بالا است، با اين تفاوت كه حداقل ميزان سود توسط صندوق تضمين شده است.

- صندوق سرمايه گذاري زمين و ساختمان: هدف از تشكيل این صندوق، جمع آوري وجوه از سرمايه گذاران و اختصاص آن به ساخت پروژة ساختماني مشخص است. واحدهای ساختمانی یادشده در پایان عمر صندوق(ویا طی دوره فعالیت صندوق بصورت پیش فروش) به فروش می روند و در نهايت عوايد ناشي از اين فعاليت بين دارندگان واحدهای سرمايه گذاری در پایان عمر صندوق تقسیم می شود. بنابراين توجه به اين نكته ضروري است كه اين صندوق، واحدهاي ساختماني را با رعايت مقررات، از طريق برگزاري مزايده به بهترين خريدار واگذار مي كند.

- صندوق سرمايه گذاري ارزي: اين صندوق از نوع صندوق هاي سرمايه گذاري در دارايي هاي ارزي است. حداقل 80% دارايي هاي صندوق صرف خريد دارايي هاي ارزي مي شود. حداقل سود تعيين شده توسط ضامن جبران خسارت يا سود، تضمين شده است.

- صندوق سرمايه گذاري نيكوكاري: هدف از تشكيل صندوق، جمع آوري سرمايه از اشخاص نيكوكار و تشكيل سبدي از دارايي ها و مديريت اين سبد به منظور كسب منافع و سپس صرف تمام يا بخشي از منافع در امور نيكوكارانه است. اين صندوق از نوع صندوق سرمايه گذاري مختلط در اوراق بهادار با درامد ثابت و سهام و با پيش بيني سود است.

- صندوق شاخصي: حداقل 85% دارايي هاي صندوق صرف خريد سهام شركت هاي بورسي مي شود. قيمت واحدهاي شاخص با شاخص بورس اوراق بهادار هبستگي بالايي دارد. انتخاب سهام در اين نوع صندوق بر اساس الگوريتم مديريت غيرفعال(passive management)صورت مي گيرد.

•یکی دیگر از خدمات قابل ارائه توسط تأمين سرمایه بانک ملت، تشکیل و مدیریت انواع صندوق های سرمایه گذاری از جمله صندوق سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری در سهام، صندوق سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در طلا و ارز است. خدمات قابل ارائه در این حوزه، شامل پذیرش ارکانی چون مدیر صندوق، متولی صندوق، ضامن صندوق، مشاور تأسیس و موسس صندوق (دارنده واحدهای سرمایه گذاری ممتاز) است که تأمين سرمایه بانک ملت به تناسب موضوع، یک یا چند رکن از ارکان یاد شده را بر عهده می گیرد. صندوق های سرمایه گذاری، علاوه بر ایجاد درآمد برای شرکت، ابزار بسیار موثری برای بازارگردانی اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس و فرابورس هستند.

•صندوق سرمايه گذاري آتيه ملت در تاریخ 1390/5/23 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار از نوع صندوق سرمایه گذاری سهام به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، است که فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 10895 نزد سازمان بورس و شماره 27974 نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. این صندوق پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس از تاریخ 1391/11/25 به صندوق بادرآمد ثابت و با پیش بینی سود تبدیل شد. بازده پیش بینی شده این صندوق حداقل 20% است.

صندوق سرمایه گذاری آتیه ملت - شرکت تامین سرمایه بانک ملت  

صندوق سرمایه گذاری آتیه ملت - شرکت تامین سرمایه بانک ملت

اطلاعات بیشتر 

•صندوق سرمايه گذاري اوج ملت از نوع صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و با تضمين سود است که در تاریخ 1391/4/11 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11075 نزد سازمان بورس و شماره 29484 نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. این صندوق پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس از تاریخ 1394/10/5 به صندوق بادرآمد ثابت و با پیش بینی سود تبدیل شد. بازده پیش بینی شده این صندوق حداقل 20% است. سرمایه این صندوق در حال افزایش به 20،000 میلیارد ریال است.

صندوق سرمایه گذاری اوج ملت - شرکت تامین سرمایه بانک ملت

اطلاعات بیشتر

•صندوق سرمايه گذاري اندوخته ملت از نوع صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و با تضمين سود است که در تاریخ 1390/12/2 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11014 نزد سازمان بورس و شماره 28823 نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. بازده تضمینی این صندوق سالانه 20% و پرداخت سود نیز در پایان هر فصل انجام می گیرد.

صندوق سرمایه گذاری اندوخته ملت- شرکت تامین سرمایه بانک ملت 

صندوق سرمایه گذاری اندوخته ملت - شرکت تامین سرمایه بانک ملت

اطلاعات بیشتر

•صندوق سرمايه گذاري اختصاصی بازارگردانی ملت در تاریخ 1394/12/10 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار از نوع صندوق سرمایه گذاری سهام به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، است که فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11410 نزد سازمان بورس و شماره 38052 نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. این صندوق از نوع صندوق سرمایه گذاری با هدف مشخص بازارگردانی سهام یاد شده در امیدنامه صندوق تاسیس شده است.

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی ملت - شرکت تامین سرمایه بانک ملت  

اطلاعات بیشتر

• معرفی شرکت کارگزاری بانک ملت

شرکت کارگزاری بانک ملت (سهامی خاص) در تاریخ 1372/7/26 تحت شماره 100339 با سرمایه اولیه 100 میلیون ریال در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. سرمایه فعلی این شرکت 30 میلیارد ریال می باشد.

شرکت کارگزاری بانک ملت با بیش از 20 سال سابقه فعالیت درخشان علاوه بر فعالیت های کارگزاری و معامله گری در بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا ( محصولات صنعتی و معدنی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی و قرار داد های آتی ) و بورس انرژی، مجوز سبدگردانی جهت مدیریت سبد سهام بورسی اشخاص، صندوق سرمایه گذاری و نیز مجوز مشاوره پذیرش و عرضه جهت معرفی شرکت ها در کلیه بورس ها را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ نموده و در این امور نیز فعال می باشد.شعب شرکت در تهران شامل دفتر مرکزی، دفتر بورس کالا، ایستگاه معاملاتی حافظ و تالار معاملاتی آرژانتین بوده و علاوه بر این در شهرهای مشهد، تبریز، اصفهان و کرج نیز دارای شعبه می باشد

• کارکرد شرکت در سالیان اخیر

شرکت کارگزاری بانک ملت در سال 1385 از نظر کارکرد و ارزش ریالی معاملات رتبه دوم را در میان کارگزاران کسب نموده و در سال 86 نیز از همین حیث رتبه چهارم را دارا بوده است. همچنین در سال 87 رتبه اول و در سال 88 رتبه سوم کارگزاران و در سال 89 نیز با انجام 17.5 درصد از کل معاملات بورس رتبه اول بورس و اوراق بهادار و در سال 90 رتبه دهم را از لحاظ ارزش کل معاملات در بین 87 کارگزار اختیار داشته است. در سال 1392 نیز حائز رتبه اول حجم معاملات بوده است.

این شرکت افتخار این راداشته که در چهارچوب ضوابط و مقررات تعیین شده از سوی سازمان بورس واوراق بهادار در جهت جلب رضایت مشتری و ارائه خدمات موثر بر آن ها و ارتقا سیستم مدیریت کیفیت خود موفق به اخذ گواهینامه استاندارد بین المللی 2008:ISO9001 درسیستم مدیریت کیفیت و 2004:ISO10002 در کسب رضایتمندی مشتریان و نظام آراستگی محیط کار S5 را اخذ نماید.

 شرکت کارگزاری بانک ملت

اطلاعات بیشتر

• در بازار سرمایه که سبدگردان نیز در آن فعالیت دارد شورای بورس و اوراق بهادار که ریاست آن را وزیر امور اقتصادی و دارایی بر عهده دارد بالاترین رکن بازار سرمایه است. سازمان بورس و اوراق بهادار بازوی اجرایی این شوراست که موسسه عمومی غیردولتی بحساب آمده و مجوز سبدگردانی طبق مراحلی که در دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان آمده از طرف این سازمان به متقاضی واگذار می گردد. شرایط احراز مجوز تاسیس و فعالیت سبدگردان شامل شرایط مالی و غیر مالی گوناگونی است. از جمله مهمترین شروط بکارگیری مدیران سبد و تحلیلگران حائز شرایط و انتخاب امین از میان اشخاص حقوقی واجد شرایط به عنوان رکن نظارتی بر عملیات سبدگردانی شرکت می باشد.

• فعالیت سبدگردانی تصمیم به خرید، فروش یا نگه داری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار است. یکی از خدمات ویژه واحد مدیریت سبد دارایی در شرکت تأمین سرمایه ملت، سبدگردانی اختصاصی می‌‌باشد. در این خدمت با عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام به ایجاد و مدیریت سبد اوراق بهادار برای اشخاص با توجه به شرایط و میزان ریسک پذیری آنها می‌‌شود. در این خدمت با توجه به میزان ریسک‌‌‌‌پذیری هر یک از افراد سبدی از اوراق بهاردار مختلف شامل: سهام شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، انواع اوراق مشارکت، صکوک، گواهی سپرده و سایر انواع دارایی‌‌ های مالی تشکیل و مدیریت می‌‌شود.

مشخصات کارکنان بخش سبدگردانی

الف- مدارک حرفه‌‌ای و تخصصی

رديف

نام و نام خانوادگی

سمت در بخش سبدگردانی

آخرین مدرک تحصیلی

نوع مدارک حرفه‌‌ای

1

رسول رحیم‌‌نیا

مدیر سبد

کارشناسی ارشد مدیریت مالی

اصول مقدماتی بازار سرمایه، کالا و اوراق مشتقه

2

اکرم حمیدیان

تحلیل‌‌گر

کارشناسی ارشد مدیریت مالی

اصول مقدماتی بازار سرمایه

3

شهرزاد شریفان

حسابدار

کارشناسی ارشد حسابداری

-

 

 

ب- سوابق فعاليت

1- رسول رحیم نیا

رديف

محل خدمت

سمت

مدت فعاليت

1

تامين سرمايه بانك ملت

رییس اداره صندوق‌‌ها و مدیریت دارایی‌‌ها

از تیر ماه 1390 تا کنون

2

سرمایه‌‌گذاری تجلی سامانه

کارشناس سرمایه‌‌گذاری

تیر ماه 1389 تا خرداد ماه 1390

 

 

2- خانم اکرم حمیدیان

رديف

محل خدمت

سمت

مدت فعاليت

1

تامين سرمايه بانك ملت

کارشناس ارشد اداره صندوق‌‌ها و مدیریت دارایی ها

از مرداد 1390 تا کنون

2

شرکت سبدگردان کاریزما

تحلیل‌‌گر

فروردین 1390 تا تیر 1390

 

 

3- خانم شهرزداد شریفان

رديف

محل خدمت

سمت

مدت فعاليت

1

تامین سرمایه بانک ملت

کارشناس اداره صندوق‌‌ها و مدیریت دارایی‌‌ها

از تیر ماه 1394 تا کنون

2

موسسه حسابرسی بهراد مشار

حسابرس

از خرداد ماه 1393 تا خرداد ماه 1394

پیوست 8 دستورالعمل سبدگردانی (جهت دانلود کلیک کنید) پیوست 8 سبدگردانی

•به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات، تجزیه و تحلیل بنیادی به وسیله مدل‌هاي ارزش گذاري سهام مانند ارزش جايگزيني، تنزیل سود تقسيمي، تنزيل جريانات نقدي وسایر مدل های ارزشگذاری مورد استفاده قرار می گیرد.

•منابع مهم اطلاعاتی برای کسب اطلاعات مورد نیاز عبارتند از:

www.seo.ir

www.codal.ir

www.irbourse.com

www.irfarabourse.com

www.sena.ir

www.lme.co.ir

•تضاد منافعی که ممکن است به دلیل ارائه‌ی خدمات مختلف بین منافع سبدگردان یا اشخاص وابسته و کارکنان وی با مشتریان بوجود آید و راه‌های کنترل و حل و فصل این تضاد منافع به شرح زیر می باشد:

•در این خصوص شرکت تامین سرمایه بانک ملت طبق ماده ۱۴ دستورالعمل سبدگردانی عمل کرده و در صورتی که تضاد منافع بین سبد گردان و مشتری به وجود آید، اولویت با مشتری می باشد. در صورتی که سبدگردان یا کارکنان وی ذینفع باشند، مطابق ماده ۲۷ دستورالعمل سبدگردان،گزارش آن را افشا می نمایند. گزارش ذینفعان

•با توجه به الزامات تعیین شده در ماده۲۷ دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبد گردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارائه گزارش ادواری در مورد ذینفعان که در جهت اعمال نظارت بر فعالیت سبدگردان و کنترل تضاد منافع احتمالی بین شرکت سبد‌گردان و سرمایه‌گذاران مصوب گشته است، شرکت تامین سرمایه بانک ملت گزارش خود را به صورت دوره‌ای بر اساس ماده مذکور و در جهت اعتماد سازی و رضایتمندی ذینفعان پس از شروع به کار شرکت در این قسمت ارائه خواهد نمود.

دی ان ان